Trzecia edycja konferencji “Atom dla Polski”, której głównym tematem było miejsce energetyki jądrowej w polityce energetycznej Polski do roku 2040 oraz aspekty współpracy środowiska akademickiego z biznesem, odbyła się 19 września 2023 r. na Uniwersytecie Warszawskim.
Konferencja została zorganizowana przez Klub Energetyczny, Instytut Energetyki oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a jednym z głównych partnerów była INDUSTRIA Nuclear Solution, reprezentowana przez Szczepana Rumana – prezesa zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A. oraz inż. Weronikę Zapaśnik – Kierownik Projektu w naszym Programie SMR, specjalistkę od energetyki jądrowej.
Energetyka nuklearna wraz ze źródłami odnawialnymi będzie głównym elementem miksu energetycznego Polski w kolejnych dekadach, a dla stabilności dostaw energii równie duże znaczenie mają zarówno wielkoskalowe elektrownie atomowe, jak i program małych modułowych reaktorów – to główny przekaz paneli dyskusyjnych, w których udział wzięli przedstawiciele najważniejszych instytucji i przedsiębiorstw zaangażowanych w rozwój energetyki jądrowej w Polsce.
Według prezesa Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, reaktory modułowe to nie tylko element realizacji Planu Energetycznego dla Polski do 2040 roku, ale również szansa na rozwój regionalny i lokalny. Prezes zauważył, że zarówno duże, jak i małe elektrownie nie powinny być postrzegane z punktu widzenia OZE. – Nasz reaktor modułowy może dostarczyć około 150-200 tys. GWh w całym cyklu życia, zatem jeżeli w tym czasie wyprodukuje tylko połowę możliwej energii, dostosowując się do cyklu działania OZE, to koszty jednostkowe w SMR będą wyższe – mówił Szczepan Ruman, zauważając przy tym, że należy maksymalizować ilość produkowanej energii z elektrowni atomowej po to, by zminimalizować jej koszt.
Prezes Ruman podkreślił, że skoro SMR firmy Rolls-Royce, z którą Industria nawiązała współpracę, ma moc 470 MW, czyli największą ze wszystkich obecnie oferowanych SMRów, finalnie powinno się to przekładać na niższy koszt produkcji 1 MWh. – Nasza umowa z partnerem zakłada, że wspieramy go, by znalazł przynajmniej miejsce na 10 jednostek SMR, zaś Rolls-Royce nas wspiera w budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego – mówił Szczepan Ruman. Dodał, że jest to szczególnie istotne ze względu na konieczność zapewnienia w przyszłości w programie jądrowym odpowiednich specjalistów.
Kierownik Projektu w Programie SMR Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria Weronika Zapaśnik zauważyła, że ogromny potencjał w te kwestii jest w polskiej edukacji. – Obserwujemy to, co się dzieje i widać, ze kształcenie energetyków jądrowych rozwija się np. na politechnice poznańskiej, wrocławskiej są studia magisterskie. Chcemy wziąć czynny udział w tym procesie. Zaczynamy od zbadania realnych potrzeb i zamierzamy zbudować swoją koncepcję w dialogu z uczelniami – mówiła.
Weronika Zapaśnik podkreśliła, że w Polsce są inżynierowie, którzy realizowali projekt w Olkiluoto i Flamanville, a firma Rolls-Royce SMR, partner Industrii, ma własne doświadczenia w zakresie szkolenia kadr. – Nie ma sensu by każda uczelnia samodzielnie organizowała programy edukacji na potrzeby programu jądrowego, powinny one być skoordynowane i spójne w skali kraju – zaznaczyła.
W konferencji „Atom dla Polski” udział wzięli m.in. Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Dyrektor Generalny Przedstawicielstwa EDF w Polsce Thierry Deschaux, Michał Wierzchowski – dyrektor Pionu Rozwoju Biznesu w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Paweł Pytlarczyk, Karen Daifuku z I2EN International Institute of Nuclear Energy czy Dyrektor w Narodowym Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek.